Základná škola s materskou školou Aurela Viliama Scherfela,
Fraňa Kráľa 2086/2, Poprad
Školský vzdelávací program
2018 / 2019
Základná škola:
1.stupeň 2. stupeň
Vzdelávací program Vzdelávací program
Stupeň vzdelania ISCED 1 Stupeň vzdelania ISCED 2
Dĺžka štúdia 4-ročná Dĺžka štúdia 5-ročná
Vyučovací jazyk: slovenský Vyučovací jazyk: slovenský
Študijná forma – denná Študijná forma – denná
Druh školy: štátna Druh školy: štátna
Predkladateľ:
Škola: Základná škola s materskou školou Aurela Viliama Scherfela (od 1.9.2016)
Adresa: Fraňa Kráľa 2086/2
IČO: 37873881
Riaditeľ školy: PhDr. Richard Bekess
Koordinátor pre tvorbu ŠVP: Mgr. Radovan Brutovský, zástupca riaditeľa
Ďalšie kontakty:
Tel.: 052/7722806 , mail: zsvelka@zskralapp.edu.sk
Zriaďovateľ: mesto Poprad
Názov: Mestský úrad Poprad, oddelenie školstva, kultúry, mládeže a športu
Adresa: Nábrežie Jána Pavla II 2802/3, 05842 Poprad
Kontakty: PaedDr. Edita Pilárová, vedúca odboru školstva, kultúry, mládeže a športu
Platnosť dokumentu od 17. 9. 2018
Platnosť dokumentu do 18. 9. 2019
Dátum prerokovania v pedagogickej rade 17.9.2018
Podpis riaditeľa
Všeobecná charakteristika školy
Základná škola s materskou školou, Ulica Fraňa Kráľa 2086/2 má rozhodnutím Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu od 1. septembra 2016 upravený názov : Základná škola s materskou školou Aurela Viliama Scherfela, Fraňa Kráľa 2086/2, Poprad. Názov materskej školy : Elokované pracovisko, J.Tranovského 3497/7, Poprad, ako súčasť Základnej školy s materskou školou Aurela Viliama Scherfela, Fraňa Kráľa 2086/2, Poprad.
1. Veľkosť školy
Základná škola s materskou školou v Poprade –Veľkej je plneorganizovaná základná škola, ktorá v školskom roku 2018/2019 otvorí 13 tried, čo je pokles o jednu triedu oproti minulému roku. Na prvom stupni v ročníkoch 1.- 4. – 7 tried, na druhom stupni v ročníkoch 5.- 9. – 6 tried. Počet žiakov – 316, čo je o 8 menej ako v uplynulom školskom roku. 63 chlapcov navštevuje športové triedy so zameraním na futbal.
Škola je umiestnená v peknom, tichom prostredí v mestskej časti Veľká. Má rozľahlý areál, futbalové ihrisko, tenisové dvorce, detské ihrisko, vhodné pre športové, školské i mimoškolské aktivity žiakov i verejnosti i malý botanický chodník. V uplynulom školskom roku pribudla i malá prírodná záhrada. Škola má ambície stať sa kultúrnym, spoločenským a športovým centrom Veľkej a základňou mládežníckeho futbalu v Poprade a širokom okolí.
V materskej škole sú štyri triedy s 96 deťmi. Kvôli rekonštrukcii budovy materskej školy sa deti i vyučujúci MŠ vyučujú i stravujú v priestoroch základnej školy.
2. Charakteristika žiakov
Školu navštevujú žiaci predovšetkým z Veľkej ale i z Popradu a okolitých obcí a miest. Na druhom stupni okrem klasických tried pracujú aj triedy s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy so zameraním na futbal. Škola má skúsenosti so vzdelávaním žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
3. Charakteristika pedagogického zboru
Počet pedagogických pracovníkov (v súčasnosti 18, traja so zníženým pracovným úväzkom a jeden špeciálny pedagóg so zníženým pracovným úväzkom), závisí od počtu otvorených tried. Všetci pedagogickí pracovníci majú vysokoškolské vzdelanie a pedagogickú spôsobilosť. Plusom školy je vysoká odbornosť vyučovania, dosahujúca 95 %. Na škole pracuje výchovná poradkyňa, koordinátor pre výchovu k manželstvu a rodičovstvu, koordinátor pre environmentálnu výchovu a koordinátor pre prevenciu, ktorý má na starosti ochranu detí pred drogovými závislosťami, fyzickým, alebo psychickým násilím a prejavmi šikanovania. Koordinujeme i boj proti extrémizmu a rasovej neznášanlivosti. Predseda športovej rady riadi spoluprácu s futbalovým klubom FK Poprad i Školským tenisovým klubom.
Všetci pedagogickí pracovníci sa priebežne vzdelávajú. Prešli školeniami IKT, ITV, čitateľskou gramotnosťou a ďalšími. Školenia sú väčšinou organizované Metodickým centrom Prešov.
V školskom klube (117 detí) pracujú štyri vychovávateľky, v školskej jedálni ZŠ 4 pracovníčky. Prevádzkových zamestnancov ZŠ je 5.
Počet učiteliek materskej školy je 8, jedna má vysokoškolské vzdelanie s titulom PaedDr., jedna s titulom Mgr., ďalšia má ukončený stupeň bakalár. V kuchyni MŠ sú tri pracovníčky, počet prevádzkových zamestnancov 3.
Kontinuálne vzdelávanie
Škola má vypracovaný školský systém ďalšieho vzdelávania pedagogických a odborných pracovníkov – plán kontinuálneho vzdelávania, každý rok ho aktualizuje. Je súčasťou ročného plánu práce školy. Ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov je zamerané hlavne na udržovanie a zvyšovanie pedagogickej kompetencie. Obsahuje inovácie v odbore, v pedagogike, didaktike jednotlivých vyučovacích predmetov, efektívne postupy výchovy a vzdelávania mládeže, vzdelávania žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími problémami.
Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov :
- Uvádzať začínajúcich učiteľov do pedagogickej praxe.
- Udržiavať a zvyšovať kompetenciu pedagogických zamestnancov.
- Motivovať pedagogických zamestnancov pre neustále sebavzdelávanie
- Zdokonaľovať osobnostné vlastnosti pedagogických zamestnancov
- Sprostredkovať pedagogickým pracovníkom najnovšie poznatky z metodiky vyučovania jednotlivých predmetov a pedagogiky
- Pripravovať pedagogických zamestnancov na výkon špecializovaných funkcií, napr. triedny učiteľ, výchovný poradca, predseda predmetovej komisie, tvorba pedagogickej dokumentácie
- Pripravovať pedagogických zamestnancov na prácu s multimédiami, výpočtovou technikou, videotechnikou
- Sprostredkovať transfer odborných a metodických informácií prostredníctvom efektívneho informačného systému
- Pripravovať pedagogických zamestnancov na získanie prvej a druhej atestácie
V školskom roku 2018/2019 plánuje škola tieto druhy kontinuálneho vzdelávania :
(viď Plán kontinuálneho vzdelávania na rok 2018/2019, odsúhlasený zriaďovateľom)
4. Organizácia prijímacieho konania
V prvom ročníku otvárame triedy s vyučovaním anglického jazyka a v piatom až deviatom ročníku so športovou prípravou so zameraním na futbal.
5. Dlhodobé projekty
Škola je zapojená do projektu Aktivizujúce metódy vo výchove, Národného projektu Elektronizácia vzdelávacích systémov regionálneho školstva (ZŠ i MŠ) a projektu Moderné vzdelávanie – digitálne vzdelávanie pre všeobecno – vzdelávacie predmety. Dlhodobo pracujeme v projekte „Škola podporujúca zdravie a zdravý spôsob života“. (Zdravá škola)).
6. Spolupráca s rodičmi a s inými subjektmi
Spolupráca so Združením rodičov má dlhoročnú tradíciu. Rodičia majú vytvorené občianske združenie, ktoré morálne i finančne podporuje akcie žiakov – lyžiarsky výcvik, dopĺňanie knižničného fondu do žiackej knižnice, krúžkovú činnosť, organizáciu vedomostných a športových súťaží a v tomto šk. roku i výmenné pobyty žiakov v zahraničí v rámci projektu Moderná škola. Výborná je kooperácia s CPPPaP (Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie) v Poprade, pri pomoci žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Pokračuje spolupráca s Klubom Veličanov, Podtatranskou knižnicou v Poprade, Podtatranským múzeom v Poprade, cirkvami, Mestskou políciou, tenisovým klubom ŠTK Poprad-Veľká, futbalovým klubom FK Poprad, SFZ a SAŠŠ v Bratislave - pri organizácii futbalových súťaží krajského i okresného charakteru.
Rada školy má 11 členov. Zastúpenie v nej majú 4 rodičia, 2 pedagogickí pracovníci – 1 zo základnej školy a 1 z materskej školy, 1 nepedagogický zamestnanec a 4 členovia menovaní zriaďovateľom. Rada školy zasadá najmenej 4 krát do roka.
7. Priestorové a materiálno-technické podmienky školy
Objekt školy bol postavený pred päťdesiatimi rokmi. Skladá sa z dvoch samostatných budov a dvoch telocviční s posilňovňou, ktoré sú spojené chodbou. Škola má zriadené a využíva tieto odborné učebne: veľkú a malú telocvičňu, odborné učebne pre vyučovanie fyziky, chémie, výpočtovej techniky, geografie, prírodovedy, etickej výchovy, školskú knižnicu, školské dielne, hospodársku budovu, školské ihrisko, tenisové dvorce a detské ihrisko. V škole sú zriadené viaceré multimediálne učebne. Tieto odborné učebne umožňujú plne realizovať učebné osnovy a zvolené učebné varianty.
Vybavenie kabinetov prírodovedných predmetov je vďaka projektu Moderná škola na vyššej úrovni. V každej učebni i kabinete je prípojka na internet, mnoho odborných učební je vybavených novými didaktickými pomôckami, interaktívnymi tabuľami a notebookmi. Inštalovala sa tabletová učebňa a tri nové interaktívne tabule s dataprojektormi a notebookmi.. Škola má k dispozícii futbalové miniihrisko s umelou trávou. Okrem toho v dopoludňajších hodinách žiaci využívajú ďalšiu trávnatú plochu. Po vyučovaní tento priestor ako i nové detské ihrisko využívajú žiaci ŠKD i krúžky. Škola má k dispozícii veľký areál a altánok, ktorý slúži aj ako učebňa v prírode, malý botanický chodník Aurela V Scherfela a novovytvorená prírodná záhrada. V rámci vyučovania i v popoludňajších hodinách v rámci krúžku využívajú žiaci tenisové dvorce. Už niekoľko rokov pracuje v priestoroch školy detašované stredisko Základnej umeleckej školy v Poprade - odbory tanečný, výtvarný a hudobný. Je vypracovaná projektová dokumentácia na výmenu okien, zateplenie a zníženie energetickej náročnosti budov základnej školy. Taktiež je vykonaný energetický audit.
Objekt materskej školy od 1. augusta 2018 podstupuje komplexnú rekonštrukciu. Financie schválilo mestské zastupiteľstvo. Deti, pedagógovia i nepedagogický personál je dočasne umiestnený v budove základnej školy.
8. Škola ako životný priestor
Škola je napriek svojmu veku slušne udržiavaná, priestory sú čisté. V uplynulom školskom roku sme vymenili 25 okien, zakúpili novú podlahu do malej telocvične. Asi 80 okien je vymenených za plastové. Chodby, učebne, školská jedáleň i kuchyňa sú vymaľované. V posledných rokoch sa zakúpili nové lavice a stoličky do väčšiny tried. V sociálnych zariadeniach sú inštalované ohrievače vody. Veľký dôraz kladieme na estetické prostredie tried, chodieb, zborovní a učební. V hlavnej chodbe sa nachádza galéria rodákov a výstavka športových úspechov našich žiakov. Na informačných tabuliach a nástenkách v škole, v miestnom obchode i na internetovej stránke sa objavujú informácie o úspechoch a aktivitách školy i práce samotných žiakov. Snažíme sa budovať priateľskú atmosféru medzi žiakmi navzájom, medzi žiakmi a pracovníkmi školy, medzi pedagógmi a rodičmi a širokou verejnosťou.
9. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
Priestory školy sú bezpečné a zdraviu vyhovujúce. Na začiatku školského roka sú všetci pedagogickí pracovníci a žiaci poučení o bezpečnosti pri práci v triedach, laboratóriách, odborných učebniach a telocvičniach. Samostatné poučenie o bezpečnosti a ochrane zdravia vždy predchádza školským výletom, exkurziám, školám v prírode a športovým sústredeniam. Na tieto akcie je potrebný informovaný súhlas rodiča. Všetci zamestnanci školy každé dva roky absolvujú školenie o bezpečnosti pri práci a požiarnej ochrane. Pravidelne sú prevádzané kontroly bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a revízie elektrického a plynového zariadenia, bleskozvodov a telocvičného náradia. Všetci žiaci sú poistení proti úrazom.
II. Charakteristika školského vzdelávacieho programu
1. Pedagogický princíp školy
V rámci pedagogických princípov chceme :
- poskytnúť kvalitné základné vzdelanie pre pokračovanie štúdia na gymnáziách a stredných odborných školách
- rozvíjať schopnosti jazykovo nadaných žiakov
- rozvíjať zručnosti žiakov v IKT a sociálnych vzťahoch
- podporovať rozvoj športových (futbalových a tenisových) zručností žiakov
- posilniť edukačný proces rozmanitou záujmovou činnosťou
Škola umožní všetkým žiakom získať dostatočné všeobecné vedomosti a zručnosti vo všetkých všeobecno-vzdelávacích a odborných predmetoch. Dá šancu každému žiakovi, aby sa rozvíjal podľa svojich schopností a bolo mu umožnené zažiť úspech.
Škola zabezpečí podmienky na vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami tak, aby mali rovnocenný prístup vo vzdelávaní.
Výchovno-vzdelávaciu činnosť budeme smerovať k príprave žiakov na život, ktorý od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť a účinne riešiť problémy. Pripraviť žiaka rozhľadeného, schopného pracovať v tíme a schopného sebamotivácie k celoživotnému vzdelávaniu. Zabezpečíme kvalitnú prípravu žiakov v cudzích jazykoch so zameraním na komunikatívnosť a s ohľadom na schopnosti jednotlivých žiakov. Zabezpečíme kvalitnú prípravu žiakov v športovej príprave, ktorú zameriame na futbal a tenis tak, aby žiaci po skončení základnej školy mali možnosť pokračovať v rozvíjaní svojho športového talentu na stredných školách so športovým zameraním.
U žiakov budeme formovať tvorivý životný štýl, sociálne cítenie a hodnotové orientácie. Žiakov budeme vychovávať v duchu humanistických princípov. V spolupráci s rodičmi budeme z nich vychovávať pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí.
Veľký dôraz budeme hneď od začiatku klásť na vytvorenie dobrého tímu v triede, na rozvíjanie sebapoznania a sebahodnotenia žiaka. Budeme ho viesť k tvorbe projektov.
SWOT analýza
- silné stránky
- vysoká odbornosť vyučovania
- stabilný kolektív zamestnancov
- vybavenie školy výpočtovou technikou a didaktickými pomôckami
- prezentácia na verejnosti
- kvalitná spolupráca s futbalovým klubom FK Poprad
- rozľahlý areál – pokojné a tiché prostredie
- altánok – letný prístrešok – škola v prírode
- spolupráca s Klubom Veličanov
- detské ihrisko
- botanický chodník
- prírodná záhrada
2. Zameranie školy a stupeň vzdelania
Od 1. septembra 2018 sa žiaci prvého až štvrtého ročníka vzdelávajú podľa inovovaného Štátneho vzdelávacieho programu pre prvý stupeň základnej školy s číslom 2015-5129/1758:1-10AO. Žiaci piateho až ôsmeho ročníka sa vzdelávajú podľa inovovaného Štátneho vzdelávacieho programu pre druhý stupeň základnej školy s číslom 2015-5129/5980:2-10AO. Žiaci 7.B a časť žiakov 5.A, 6.A a 8.A triedy s rozšíreným vyučovaním športovej prípravy (futbal). Časť 9.A triedy podľa Štátneho vzdelávacieho programu ISCED 2 – všeobecné zameranie, druhá časť 9.A triedy podľa ISCED 2 – športová príprava..
Škola je zameraná na výučbu anglického jazyka od prvého ročníka, na športovú prípravu so zameraním na futbal od piateho ročníka. Od 1. ročníka žiaci pracujú s výpočtovou technikou. Žiaci siedmeho a ôsmeho ročníka na základe dobrovoľnosti absolvujú predmet nemecký jazyk.
Stupeň vzdelania – po ukončení 4. ročníka – ISCED 1 Stupeň vzdelania – po ukončení 9. ročníka – ISCED 2
Spôsob, podmienky ukončenia výchovy a vzdelávania a vydávanie dokladu o získanom vzdelaní.
Žiak skončil plnenie povinnej školskej dochádzky ak od začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky absolvoval desať rokov vzdelávania podľa zákona 245/2009 Z.z .alebo dňom 31.augusta príslušného školského roka, v ktorom žiak dovŕšil 16. rok veku.
Ak žiak ukončil povinnú školskú dochádzku, uvedú sa aj údaje o ukončení povinnej školskej dochádzky nasledovne : „Žiak (žiačka) získal (získala) nižšie stredné vzdelanie.“
Ak žiak ukončí plnenie povinnej školskej dochádzky v nižšom ročníku ako deviatom, na vysvedčení z príslušného ročníka sa mu do doložky uvedie : „Žiak získal primárne vzdelanie“.
3. Profil absolventa
Absolvent primárneho a nižšieho stredného vzdelania našej školy by mal svojim vystupovaním robiť dobré meno škole, mal by byť schopný vytvárať dobré medziľudské vzťahy, hodnotiť svoju úlohu v škole, v rodine a spoločnosti, starať sa o svoje fyzické i psychické zdravie, vedieť uzatvárať kompromisy, vyhľadávať, hodnotiť a využívať pri učení rôzne zdroje informácií, osvojiť si metódy štúdia a práce s informáciami, poznať metódy prírodných vied a diskutovať o prírodovedných otázkach. Mal by mať schopnosť presadzovať ekologické prístupy pri riešení problémov, vnímať dejiny vlastného národa vo vzájomnom prepojení s vedomosťami zo všeobecných dejín, dobre ovládať slovenských jazyk, vnímať umenie a byť zodpovedný za svoj život, podporovať zdravý životný štýl prostredníctvom rôznych športových aktivít. Mal by byť hrdý na svoje rodisko, región, štát.
Profil absolventa primárneho vzdelania :
Absolvent programu primárneho vzdelania má osvojené základy čitateľskej, pisateľskej, matematickej, prírodovedeckej a kultúrnej gramotnosti. Získal základy techník celoživotného učenia sa, aby dokázal komunikovať a spolupracovať. Má osvojené základy používania štátneho i cudzieho jazyka.
Absolvent primárneho vzdelania má osvojené tieto kompetencie :
- sociálne komunikačné kompetencie
- kompetencie matematického a prírodovedného myslenia
- kompetencie v informačných a komunikačných technológiách
- kompetencia učiť sa učiť sa
- kompetencia riešiť problémy
- osobné, sociálne a občianske kompetencie
- kompetencia vnímať a chápať kultúru
Profil absolventa nižšieho stredného vzdelania :
Absolvent získa spôsobilosť uplatniť svoje vzdelanie v pracovnom, občianskom, rodinnom a osobnom živote. Vedomosti, znalosti, spôsobilosti a hodnotové postoje mu umožňujú poznávať, účinne konať, hodnotiť, dorozumievať sa, začleniť sa do spoločenských vzťahov a osobnostne sa rozvíjať. Kľúčové kompetencie menia svoju kvalitu a hodnotu počas celého života.
Absolvent nižšieho sekundárneho vzdelania má osvojené tieto kompetencie :
- kompetencia k celoživotnému učeniu sa
- kompetencie uplatňovať základy matematického myslenia a základné schopnosti poznávať v oblasti vedy a techniky
- kompetencia v oblasti informačných a komunikačných technológií
- kompetencia riešiť problémy
- občianske kompetencie
- pracovné kompetencie
- kompetencie k iniciatívnosti a podnikavosti
- kompetencie vnímať a chápať kultúru
4. Pedagogické stratégie
Cieľom výchovy a vzdelávania je umožniť žiakovi :
- získať vzdelanie podľa školského vzdelávacieho programu
- získať kompetencie v oblasti komunikačných spôsobilostí – ústnych i písomných, využívania IKT, komunikácie v štátnom i cudzom jazyku, matematickej gramotnosti. kompetencie v oblasti technických a prírodných vied, sociálne, občianske a kultúrne kompetencie
- ovládať 1-2 cudzie jazyky
- naučiť sa správne identifikovať a analyzovať problémy a navrhovať ich riešenia
- rozvíjať manuálne zručnosti, tvorivé umelecké psychomotorické schopnosti
- posilňovať úctu k svojim rodičom, rodisku, národu, štátu
- posilňovať úctu k ľudským právam a základným slobodám a zásadám ustanoveným v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd
- pripraviť sa na zodpovedný život v slobodnej spoločnosti, v duchu tolerancie medzi rasami, národmi, náboženskými spoločenstvami
- preberať na seba zodpovednosť, rozvíjať svoju osobnosť
- naučiť sa chrániť svoje zdravie, životné prostredie a rešpektovať všeľudské etické hodnoty
- získať všetky informácie o právach dieťaťa
- mať záujem učiť sa aj mimo školy
V oblasti rozumovej výchovy je našim cieľom rozvíjať u žiakov tvorivé myslenie, samostatnosť, aktivitu, sebahodnotenie.
Osobnostný a sociálny rozvoj budeme realizovať stimuláciou skupín žiakov so slabšími vyučovacími výsledkami podporou individuálnych schopností.
Špeciálny pedagóg poskytne odbornú pomoc žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ich rodičom a zamestnancom školy.
Pri prevencii drogových závislostí sa zameriame na besedy i iné aktivity. Sústavne budeme pôsobiť proti fajčeniu a alkoholickým nápojom cez koordinátora, rodičov a všetkých vyučujúcich účelným využívaním voľného času i vlastným príkladom.
Práca v oblasti environmentálnej výchovy je na našej škole veľmi bohatá, aktivity sú zapracované do všetkých predmetov, hlavne prírodovedných.
Dôsledne budeme vychádzať z potrieb žiakov a motivovať ich do učenia pestrými formami výučby. Budeme si všímať talent v jednotlivých oblastiach a rozvíjať ho do maximálnej možnej miery. Viac budeme preferovať samostatnú prácu žiakov a ich cieľavedomé zvládnutie učiva.
Dôležitým odporúčaním do ďalšieho školského roka je orientácia na pozitívne hodnotenie žiakov, najmä slaboprospievajúcich, pre zvýšenie vnútornej motivácie.
Na dosahovanie kľúčových kompetencií škola rozvíja výchovu aj mimo vyučovania v rámci záujmového vzdelávania.
Organizačné formy vyučovania :
- Podľa počtu žiakov
- frontálne – formy hromadnej práce
- skupinové – vyučovanie skupín žiakov (5-7 žiakov v skupine)
- individuálne – vyučovanie s jednotlivcami
- Podľa dĺžky trvania
- krátkodobé, napr. vyučovacia hodina
- dlhodobé, napr. výlet, exkurzia
- Podľa druhu a obsahu činnosti
- formy zamerané na teoretické vyučovanie
- na polytechnické vzdelanie
- na praktickú činnosť
- Podľa organizovanosti
- organizované formy
- spontánne vznikajúce činnosti, realizované žiakmi
- Podľa aktivity žiakov
- aktivizujúce formy, napr. súťaže, kvízy
- pasívne formy, napr. návštevy rôznych podujatí
- Projektové vyučovanie
- Problémové vyučovanie
Metódy vyučovania :
- Participatívne metódy – dialóg, diskusia, situačné a prípadové štúdie, inscenačné metódy hrania rol, brainstorming – burza dobrých nápadov
- Kognitívne metódy
- Zážitkové metódy
- Skúsenostné metódy
5. Zabezpečenie výučby pre žiakov so špeciálnymi potrebami
- Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami (ŠVVP) je vzdelávaný formou integrovaného vzdelávania v podmienkach bežnej triedy základnej školy
- Integrované vzdelávanie kladie požiadavky na úpravu podmienok (obsahu, foriem, metód, prostredia a prístupov) vo výchove a vzdelávaní žiaka
- Riaditeľ školy je povinný pri výchove a vzdelávaní žiaka so ŠVVP zabezpečiť systematickú spoluprácu školy so školským zariadením výchovnej prevencie a poradenstva.
- Žiak, ktorý má špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby postupuje podľa individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu (IVP), ktorý vypracuje triedny učiteľ v spolupráci so špeciálnym pedagógom.
- Ak je žiakovi si ŠVVP potrebné prispôsobiť obsah a formy vzdelávania v jednom alebo viacerých predmetoch, súčasťou IVP je úprava učebných osnov konkrétneho predmetu, ktorú vypracuje vyučujúci v spolupráci so špeciálnym pedagógom.
- IVVP sa môže v priebehu školského roka upravovať a dopĺňať podľa potrieb žiaka
- Cieľom integrovaného vzdelávania žiaka so ŠVVP v základnej škole je zabezpečiť mu rovnocenný prístup k vzdelávaniu, primeraný rozvoj schopností alebo osobnosti ako aj dosiahnutie primeraného stupňa vzdelania a primeraného začlenenia do spoločnosti.
Naša škola je otvorená pre všetkých žiakov so sociálne znevýhodneného prostredia i zo zdravotným znevýhodnením. Na škole pracuje výchovný poradca. Výborná je spolupráca s CPPPaP (Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie) v Poprade. Materiálne zabezpečenie pre vzdelávanie týchto žiakov je veľmi dobré. Používame špeciálne učebnice. Každý žiak má vypracovaný individuálny výchovno-vzdelávací program, ktorý vypracujú vyučujúci daných predmetov v spolupráci so špeciálnym pedagógom a výchovným poradcom. Zohľadňujú sa jednotlivé druhy znevýhodnenia. Spolupracujeme so zákonným zástupcom žiaka a CPPPaP.
Žiaci športovo nadaní majú možnosť rozvíjať športové nadanie v piatom až deviatom ročníku, kedy vytvárame športové triedy so zameraním na futbal.
6. Začlenenie prierezových tém
Prierezové témy :
- Osobnostný a sociálny rozvoj
- Environmentálna výchova
- Mediálna výchova
- Multikultúrna výchova
- Regionálna výchova a tradičná kultúra, zameraná na Spiš, Poprad a Veľkú
- Dopravná výchova – v spolupráci s CVČ
- Finančná gramotnosť
- Ochrana života a zdravia – spolupráca s Mestskou políciou Poprad
- Tvorba projektov a prezentácií
Prierezové témy sú začlenené podľa svojho obsahu a uvedené v učebných osnovách jednotlivých predmetov.
V prvom a druhom ročníku realizujeme dopravnú výchovu návštevami dopravného ihriska, v treťom ročníku všetci žiaci absolvujú dvadsaťhodinový plavecký výcvik a v siedmom ročníku päťdňový lyžiarsky výcvik. Estetická výchova sa realizuje návštevami divadelných predstavení, koncertov, múzeí a galérií.
III. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia
Vnútorný systém hodnotenia kvality zameriame na tri oblasti:
- Hodnotenie žiakov
- Hodnotenie pedagogických zamestnancov
- Hodnotenie školy
1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov práce žiakov
Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov a správania žiaka získava učiteľ týmito metódami, formami a prostriedkami :
- sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka
- sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie
- rôznymi druhmi skúšok (písomné ústne, grafické, praktické, pohybové) a didaktickými testami, ďalej referáty, denníky, dotazníky, pozorovania
- analýzou výsledkov rôznych činností žiaka
- konzultáciami s ostatnými pedagogickými zamestnancami, prípadne s ďalšími odborníkmi
- rozhovormi so žiakom a so zákonným zástupcom žiaka
Žiak je z predmetu skúšaný ústne, písomne alebo prakticky najmenej dvakrát v polročnom hodnotiacom období.
Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládal danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy a aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov.
Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu. Cieľom je zhodnotiť prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami.
Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon. Odlišujeme hodnotenie spôsobilosti od hodnotenia správania.
2. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov
Hodnotiť zamestnancov budeme podľa
- kvality práce na vyučovaní
- pracovnej činnosti mimo vyučovania
- mimoriadnych a výnimočných úloh
Hodnotenie zamestnancov bude prebiehať na základe:
- pozorovania – hospitácie
- rozhovoru
- výsledkov žiakov, ktorých učiteľ vyučuje – prospech, žiacke práce, súťaže, didaktické testy zadané naraz vo všetkých paralelných triedach, úspešnosť prijatia žiakov na vyšší stupeň školy a pod.
- prezentácie školy na verejnosti
- ďalšieho vzdelávania, tvorby učebných pomôcok, mimoškolskej činnosti a pod.
- vzájomného hodnotenia učiteľov – otvorené hodiny, vzájomné hospitácie
- hodnotenia učiteľov rodičmi a žiakmi
Koncom každého školského roka musí vedenie školy vypracovať písomné hodnotenie pedagogických pracovníkov podľa stanovených kritérií.
3. Hodnotenie školy
Autoevalvácia alebo sebahodnotenie školy je hodnotiaci proces zameraný na :
- Ciele, ktoré si škola stanovila v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe, ich reálnosť a stupeň dôležitosti
- Posúdenie ako škola spĺňa ciele, ktoré sú stanovené v Štátnom vzdelávacom programe
- Oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré i slabšie výsledky, návrhy a opatrenia
Cieľom hodnotenia školy je, aby žiaci a ich rodičia získali dostatočné a hodnoverné informácie o tom, ako zvládajú požiadavky na ne kladené, aby aj verejnosť vedela, ako škola dosahuje vytýčené ciele.
Našou snahou bude získať spätnú väzbu na kvalitu školy od rodičov žiakov.
Pravidelne budeme monitorovať
- podmienky na vzdelanie
- spokojnosť s vedením školy a učiteľmi
- prostredie - klímu školy
- priebeh vzdelávania – vyučovací proces – metódy a formy vzdelávania
- úroveň podpory žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
- výsledky vzdelávania
- riadenie školy
- úroveň výsledkov práce školy
Kritériom pre nás bude spokojnosť žiakov, rodičov, učiteľov a kvalita výsledkov.
Základná škola s materskou školou Aurela Viliama Scherfela, Fraňa Kráľa 2086/2, Poprad
Inovovaný Štátny vzdelávací program : žiaci 1.-4. a 5.-8. ročníka
ISCED 2 : žiaci 9. ročníka
Rámcový učebný plán pre základné školy s vyučovacím jazykom slovenským
1. - 4. ročník
Počet hodín za 1. - 4. roč
1.roč.
2.roč.
3.roč.
4.roč.
Spolu
Slovenský jazyk a literatúra
31
9
8
7
1
7
1
31
2
Anglický jazyk
6
1
1
3
3
6
2
Prvouka
3
1
2
3
0
Prírodoveda
1
2
3
0
Vlastiveda
3
1
2
3
0
Etická výchova / Náboženstvo
4
1
1
1
1
4
0
Matematika
14
4
1
4
1
4
1
4
16
3
Informatika
3
1
1
1
2
1
Pracovné vyučovanie
1
1
1
2
0
Výtvarná výchova
4
2
2
1
1
6
0
Hudobná výchova
4
1
1
1
1
4
0
Telesná výchova
8
2
2
2
2
8
0
S P O L U :
76
20
2
20
3
23
2
25
1
88
8
22
23
25
26
88
8
96
KLASICKÉ TRIEDY
Počet hodín za 5. - 9. roč
5.
6.
7.
8.
9.
Spolu
Slovenský jazyk a literatúra
24
5
5
4
1*
5
5
1
24
1+1*
Anglický jazyk
15
3
1
3
3
3
3
15
1
Nemecký jazyk
4*
2*
2*
1
1
4*
Fyzika
6
2
1
1
2
1
1
6
2
Chémia
6
2
2
2
6
0
Biológia
7
2
1
1
2
1
1*
1
6
1+1*
Dejepis
6
1
1
1
1
1
1*
2
6
1+1*
Geografia
6
2
1
1
1
1
1
1
1
6
3
Občianska náuka
4
1
1
1
1
4
0
Etická výchova / Náboženstvo
4
1
1
1
1
4
0
Matematika
21
4
1
4
1
4
1*
4
1
4
2
21
5+1*
Informatika
5
1
1
1
1
1
5
0
Technika
4
1
1
1
1
4
0
Hudobná výchova
4
1
1
1
1
4
0
Výtvarná výchova
4
1
1
1
1
1
4
1
Výchova umením
1
1
1
0
Telesná a športová výchova
10
2
2
2
2
2
10
0
S P O L U :
127
24
3
25
4
26
4
27
3
25
5
127
19
27
29
30
30
30
146
* 7. a 8. ročník má dve hodiny nemecký jazyk ako voliteľný predmet
ŠPORTOVÉ TRIEDY
Počet hodín za 5. - 9. roč
5.
6.
7.
8.
9.
Spolu
Slovenský jazyk a literatúra
24
5
5
4
1*
5
5
1
24
1+1*
Prvý cudzí jazyk
15
3
1
3
3
3
3
15
1
Druhý cudzí jazyk
4
2*
2*
1
1
4*
Fyzika
6
2
1
1
2
1
1
6
2
Chémia
6
2
2
2
6
0
Biológia
7
2
1
1
2
1
1*
1
6
1+1*
Dejepis
6
1
1
1
1
1
1*
2
6
1+1*
Geografia
6
2
1
1
1
1
1
1
6
2
Občianska náuka
4
1
1
1
1
4
0
Etická výchova / Náboženstvo
4
1
1
1
1
4
0
Matematika
21
4
1
4
1
4
1*
4
1
4
2
21
5+1*
Informatika
5
1
1
1
1
1
5
0
Technika
4
1
1
1
1
4
0
Hudobná výchova
4
1
1
1
1
4
0
Výtvarná výchova
4
1
1
1
1
4
0
Výchova umením
1
1
1
0
Telesná a športová výchova
10
2
2
2
2
2
10
0
Športová príprava (len ŠT)
15
3
1
3
3
3
3
1
15
2
S P O L U :
130
27
3
26
4
25
4
27
6
28
5
142
19
30
32
33
33
33
161 * 7. a 8. ročník má dve hodiny nemecký jazyk ako voliteľný predmet
POZNÁMKY k učebným plánom jednotlivých ročníkov :
Časť triedy 5.A a 9.A so športovým zameraním má vyučovanie rozšírené o štyri hodiny športovej prípravy, triedy 6.-8. ročníka o tri hodiny športovej prípravy. Triedy na vyučovaní predmetov ANJ, NEJ, TECH a SVP delíme na skupiny v zmysle vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 Z. z. o základnej škole.
Doplnené hodiny 1.- 4. ročník
1. roč.
2. roč.
3. roč.
4. roč.
Časová dotácia zvýšená kvôli :
Slovenský jazyk
1
1
osvojeniu sociálno komunikačných kompetencií
Cudzí jazyk
1
1
-
-
osvojeniu sociálno komunikačných kompetencií
Prírodoveda
-
-
-
zvyšovaniu prírodovedného myslenia
Matematika
1
1
1
-
zvyšovaniu matematického myslenia
Informatika
-
1
-
-
zvyšovanie počítačovej gramotnosti
Vlastiveda
-
-
-
-
zvyšovaniu prírodovedného myslenia
SPOLU
2
3
2
1
Doplnené hodiny 5. – 9. ročník
5.A
6.A
7.A
7.B
8.A
9.A
Časová dotácia zvýšená kvôli :
Slovenský jazyk
1*
1*
1
skvalitneniu sociálno komunikačných kompetencií
Anglický jazyk
1
skvalitneniu sociálno komunikačných kompetencií
Nemecký jazyk
2*
2*
2*
skvalitneniu sociálno komunikačných kompetencií
Fyzika
1
1
1
experimentálnemu charakteru predmetu
Chémia
experimentálnemu charakteru predmetu
Biológia
1
1*
využívaniu inovatívnych foriem vyučovania
Geografia
1
1
1
1
využívaniu inovatívnych foriem vyučovania
Dejepis
1
1*
1
zameraniu na regionálne dejiny, proti extrémizmu
Matematika
1
1
1*
1*
1
1
využívaniu inovatívnych foriem vyučovania
Výtvarná výchova
1
zvyšovaniu kompetencií vnímať kultúru
Výchova umením
zvyšovaniu kompetencií vnímať kultúru
Športová príprava
1*
skvalitneniu športovej zdatnosti
SPOLU
3
4
4
4
3
5